Program Chairs:

  • Ferucio Laurentiu Tiplea, “Alexandru Ioan Cuza” University, Romania
  • Bogdan Warinschi, University of Bristol, UK

(confirmed) Program Commitee members:

  • Sedat Akleylek, Ondokuz Mayis University, Turkey
  • Elena Andreeva, KU Leuven, Belgium
  • Cristian Andriesei, “Gheorghe Asachi” Technical University, Romania
  • Tsonka Baicheva, Bulgarian Academy of Sciences, Bulgaria
  • Lejla Batina, Radboud University Nijmegen, Netherlands
  • Dario Catalano, University of Catania, Italy
  • Vesna Dimitrova, Ss.Cyril and Methodius University in Skopje, Macedonia
  • Zoran Đurić, University of Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
  • Dario Fiore, IMDEA Software Institute, Spain
  • Marc Fischlin, Technische Universität Darmstadt, Germany
  • Gina Gallegos-Garcia, IPN, Mexico
  • Bogdan Groza, Politehnica University of Timisoara, Romania
  • Jens Hermans, KU Leuven, Belgium
  • Sokratis Katsikas, Gjøvik University College, Norway
  • Zbigniew Kotulski, Warsaw University of Technology, Poland
  • Bogdan Ksiezopolski, M.Curie-Skłodowska University in Lublin, Poland
  • Gregory Neven, IBM Zurich, Switzerland
  • Miodrag Mihaljević, Serbian Academy of Sciences, Serbia
  • Svetla Nikova, KU Leuven, Belgium
  • Ryo Nishimaki, NTT Tokyo, Japan
  • Ferruh Ozbudak, Middle East Technical University, Turkey
  • Berna Ors, Istanbul Technical University, Turkey
  • Ruxandra Olimid, Norwegian University of Science and Technology, Trondheim, Norway
  • Costin Raiciu, Politehnica University of Bucharest, Romania
  • Panagiotis Rizomiliotis, University of the Aegean, Greece
  • Emil Simion, University Politehnica of Bucharest, Romania
  • Ferucio Laurentiu Tiplea, “Alexandru Ioan Cuza” University, Romania
  • Berkant Ustaoglu, Izmir Institute of Technology, Turkey
  • Bogdan Warinschi, University of Bristol, UK
  • Carolyn Whitnall, University of Bristol, UK
  • Tolga Yalcin, UIST “St Paul the Apostle”, Macedonia

Steering Committee:

  • Sedat Akleylek, Ondokuz Mayis University, Turkey
  • Tsonka Baicheva, Bulgarian Academy of Sciences, Sofia
  • Lejla Batina, Radboud University Nijmegen, Netherlands
  • Vesna Dimitrova, Ss. Cyril and Methodius University, Macedonia
  • Zoran Đurić, University of Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
  • Bogdan Groza, Politehnica University of Timisoara, Romania
  • Sokratis Katsikas, University of Piraeus, Greece
  • Miodrag Mihaljević, Serbian Academy of Sciences, Serbia
  • Svetla Nikova, KU Leuven, Belgium
  • Berna Ors, Istanbul Technical University, Turkey
  • Panagiotis Rizomiliotis, University of the Aegean, Greece
  • Ferucio Laurentiu Tiplea, “Alexandru Ioan Cuza” University, Romania
  • Tolga Yalcin, UIST “St Paul the Apostle”, Macedonia

Organizing Committee:

  • Cristian Andriesei, “Gheorghe Asachi” Technical University, Romania – Committee Chair
  • Anca Nica, “Alexandru Ioan Cuza” University, Romania
  • Daniela Andrieș, “Gheorghe Asachi” Technical University, Romania
  • Goldan Beatrice-Paraschiva, “Gheorghe Asachi” Technical University, Romania